Darowizna jest umową, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, uszczuplając tym samym swój własny majątek. W umowie darowizny świadczenie może polegać zarówno na działaniu jak i na zaniechaniu, a więc np. na zapłacie sumy pieniężnej, daniu rzeczy lub niedochodzeniu roszczenia.
Odwołać darowiznę można tylko w ściśle określonych w kodeksie cywilnym sytuacjach. Należy ocenić: czy darowizna została już wykonana, jakie było zachowanie obdarowanego wobec darczyńcy oraz czy odwołanie darowizny może naruszyć zasady współżycia społecznego. W przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego w stosunku do darczyńcy darowiznę można odwołać nawet w przypadku jej wykonania. Rażąca niewdzięczność to takie zachowanie obdarowanego, które było skierowane przeciwko darczyńcy świadomie i w nieprzyjaznym zamiarze. Jako przykład można podać ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, niespełnianie obowiązku alimentacyjnego, znęcanie się nad darczyńcą, przemoc fizyczną lub psychiczną.
Skuteczne odwołanie darowizny następuje przez złożenie obdarowanemu pisemnego oświadczenia darczyńcy w terminie roku od dnia, w którym darczyńca powziął wiadomość o rażącej niewdzięczności obdarowanego. Należy pamiętać, że samo oświadczenie nie przywraca pierwotnego stanu własności przedmiotu darowizny. W przypadku niewydania rzeczy przez obdarowanego przysługuje roszczenie o przeniesienie własności z powrotem na darczyńcę.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach odwołania darowizny, nie wiesz jakie prawa Ci przysługują skontaktuj się z Kancelarią – dane teleadresowe na stronie Kontakt.