Nakaz zapłaty w EPU

Coraz częściej w obrocie pojawiają się nakazy zapłaty pochodzące od tzw. e-Sądu.

W sytuacji otrzymania nakazu zapłaty wydanym przez tzw. e-Sąd w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) należy ocenić swoją sytuację prawną i rozważyć sposób zachowania się. Co do zasady istnieją dwie podstawowe możliwości postępowania: 1. w przypadku oceny, ze nakaz zapłaty jest zasadny należy zapłacić wskazaną w nim należną kwotę wierzycielowi (powodowi); 2.  w przypadku uznania, że roszczenie wierzyciela (powoda) jest nieuprawnione należy złożyć do e-Sądu sprzeciw w terminie dwóch tygodni od otrzymania nakazu zapłaty. Skutecznie wniesienie sprzeciwu i przedstawienie zarzutów przeciwko roszczeniu powoda powoduje, że nakaz zapłaty traci moc i nie wywołuje skutków prawnych, a sprawa zostaje przekazana do sądu, w którego okręgu wnoszący sprzeciw pozwany ma miejsce zamieszkania.

Wbrew doniesieniom medialnym, wniesienie sprzeciwu jest łatwiejsze niż w zwykłym postępowaniu sądowym i nie wymaga konieczności kontaktowania się z Sądem w trybie „elektronicznym”, co oznacza że sprzeciw można wnieść w tradycyjnej papierowej formie. Trzeba jednak pamiętać, że w razie niepodjęcia żadnych kroków nakaz zapłaty uprawomocni się, a powód po uzyskaniu klauzuli wykonalności będzie mógł wnieść do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez e-Sąd i nie wiesz jak wnieść skutecznie sprzeciw, jak sformułować zarzuty lub z nie swojej winy nie dotrzymałeś terminu do jego zaskarżenia skontaktuj się z Kancelarią – dane teleadresowe w zakładce Kontakt.

Napisano w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kontakt
Siedziba Kancelarii
ul. Wesoła 51, lok. 709
25-363 Kielce

e-mail:
kancelaria@solkiewicz.pl

Telefon:
41 368 16 10
+48 510 031 757

Godziny pracy:
poniedziałek – piątek
9:00 – 17:00

Aktualności
Publikacje